Co musisz wiedzieć o leczeniu zatok?

Leczenie zatok nie należy wbrew pozorom do najłatwiejszych. Podejmowane jest zwykle na podstawie wywiadu i badania lekarskiego. Jeśli powraca zleca się niekiedy także dodatkowe badania. W momencie kiedy antybiotyki okazują się nieskuteczne lekarz zleca badania mikrobiologiczne, a więc hodowlę bakterii znajdujących się w wydzielinie pobieranej z zatok podczas ich punkcji.

Jak wybrać właściwy lek?

Na tej podstawie dobiera się odpowiedni lek. W tej kwestii pomocna może okazać się strona kliniki chorezatoki. Zatoki trzeba leczyć, gdyż nieleczone prowadzą do niekiedy do groźnych powikłań takich jak ropień mózgu czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Więcej o metodach leczenie w danej klinice http://www.chorezatoki.pl/chore-zatoki/

Trudne przypadki

W przypadku trudnych w diagnozie przypadkach wykonuje się endoskopię zatok i nosa. Lekarz wprowadza do nosa pacjenta cienki wziernik umożliwiający mu ocenę miejsc niedostępnych w czasie klasycznego badania laryngologicznego – ujścia zatok, głębszej części przegrody nosowej, a także ujścia kanalików łzowych. Dzisiaj już coraz rzadziej wykonuje się natomiast zdjęcie rentgenowskie zatok przynosowych, bo niestety nie jest ono zbyt dokładne. O wiele lepsze rezultaty daje tomografia komputerowa. W przypadku podejrzenia zapalania zatok na tle alergicznym wskazane jest też przeprowadzenie badań wskazujących na alergię np. testów skórnych.