Etno medycyna

Etno medycyna to praktyki związanie z leczeniem chorób wywodzących się spoza zachodniego kręgu kulturowego. Najbardziej znane systemy lecznicze pochodzące ze Wschodu to klasyczna medycyna chińska i ajurweda z Indii. Do niedawna interesowali się nimi nieliczni.

Dzisiaj to się zmieniło. Jedną z ciekawszych nauk jest w tym przypadku medycyna tybetańska, która czerpie wiele z medycyny chińskiej, ajurwedy oraz medycyny antycznej. Podkreśla ona przede wszystkim związek człowieka z otaczającym go światem. Według niej źródłem wielu chorób są negatywne emocje.

Starodawne sposoby leczenia

Medycyna rozwijała się także w Ameryce i to na długo przed przybyciem tam Europejczyków. Istniały tam już bowiem dość dobrze rozwinięte kultury Inków, Majów i Azteków. Lekarzami byli tam kapłani specjalizujący się w określonych czynnościach. Na wysokim poziomie stała chirurgia i higiena. Dużą wagę przykładano do ziołolecznictwa. Do dzisiaj wykorzystywany jest m.in. korzeń maca Lepidium meyeni, rośliny zwanej peruwiańskim żeń-szeniem. Wykazuje ona właściwości adaptogenne. Reguluje działanie układu hormonalnego, łagodzi objawy przekwitania i PMS, poprawia jakość snu oraz pamięć, a także skutecznie pomaga zapobiegać anemii i osteoporozie.