Problemy z oddychaniem

Co robić przy problemach z oddychaniem?

Problemy z oddychaniem mogą mieć różne podłoże, ale niezależnie od przyczyny pierwsza pomoc powinna być udzielona jak najszybciej od momentu pojawienia się objawów nieprawidłowego oddychania. Polega ona na ułatwieniu chromu wzięcia oddechu. Niepozorny atak duszności może być początkiem zawału serca czy też zadławienia się. Jak zatem postępować przy zaburzeniach ze strony układu oddechowego?

Nie lekceważ problemów z oddychaniem

Udzielenia pierwszej pomocy przy zaburzeniach oddychania wymagają osoby w przypadku ataku duszności, kiedy to pojawia się dodatkowo gniotący ból w klatce piersiowej, który rozprzestrzenia się do lewej ręki i żuchwy. Podobnie jest w przypadku zatorowości płuc, kiedy chrobry oprócz bólu zmaga się także z krwiopluciem. Problemy z oddychaniem mogą być wynikiem zadławienia czy też obecności obcego ciała w drogach oddechowych.

Dowiedz się więcej na: www.oddychanie.pl

O czym należy pamiętać?

Przy zaburzeniach oddychania ważne jest posadzenie chorego w pozycji półsiedzącej i pochylonej do przodu, a ręce powinny być oparte na podłokietnikach. Należy rozluźnić ubranie i uspokoić chorego. Jeśli wystąpi kłujący ból za mostkiem, który może zostać opisany jako pieczenie czy ściskanie serca, to należy go ułożyć w pozycji odciążającej serce i wezwać pogotowie, a do czasu przyjazdu lekarza monitorować bieżący stan chorego.