Czy osoba z astygmatyzmem może nosić korekcyjne soczewki kontaktowe?

Osoby z wadami wzroku bardzo często muszą borykać się z trudnościami związanymi z noszeniem okularów. Nie jest w nich łatwo uprawiać sport, ale doskwierają również latem, kiedy świeci mocne słońce i zasadne jest skorzystanie z okularów przeciwsłonecznych, jak i zimą, kiedy po prostu parują przy dużej różnicy temperatur. Na szczęście powszechnie dostępne są soczewki kontaktowe, które bardzo ułatwiają codzienne funkcjonowanie i umożliwiają prowadzenie aktywnego trybu życia. Czy jest to również rozwiązanie dla osób z astygmatyzmem? Podpowiadamy.

Soczewki a astygmatyzm – co mówią specjaliści?

Astygmatyzm jest specyficzną wadą wzroku, którą wykrywa się u osób w różnym wieku. Zwykle towarzyszy mu również krótkowzroczność, ale nie jest to regułą. Osoby cierpiące na astygmatyzm muszą mieć idealnie dopasowane szkła w okularach, ponieważ inaczej nie są w stanie prawidłowo ocenić odległości. Ma to ogromne znaczenie, szczególnie dla kierowców. Do niedawna mówiono, że bardzo trudno jest osobie z astygmatyzmem poradzić sobie w soczewkach kontaktowych. Na szczęście producenci stale pracują nad ich udoskonaleniem. Dzięki temu, soczewki a astygmatyzm to już nie problem. Konieczna jest jednak wizyta u specjalisty, który bardzo dobrze dopasuje szkła kontaktowe i zaleci ich konkretny model.

Więcej przeczytasz na https://mojepierwszesoczewki.pl/toryczne-soczewki-kontaktowe/

Jak dopasować soczewki dla astygmatyka?

Przede wszystkim – nie należy tego robić samodzielnie, ponieważ skutki mogą być opłakane. Warto pamiętać o tym, że zakup szkieł kontaktowych jest zawsze wydatkiem, a te dla astygmatyków są jeszcze droższe, z uwagi na ich konstrukcję. Pierwszym krokiem jest zawsze wizyta u okulisty, który powinien dokładnie zbadać oczy i określić ich aktualną wadę wzroku. Następnie, lekarz dopasuje konkretny model soczewek kontaktowych dla danego oka. Może się okazać, że niezbędne będzie zastosowanie metody prób i błędów. Najlepiej więc zakupić pierwszą parę soczewek i wypróbować je przez kilka dni. Oko musi się do nich przyzwyczaić. Jeśli nastąpi akomodacja, można kupić kolejne pary soczewek. Jeśli jednak użytkownik nie czuje się dobrze w swoich soczewkach i narzeka na jakość widzenia – powinien wrócić do specjalisty i spróbować innego modelu szkieł.