Zawsze ostry wzrok!

Noszenie okularów nie przez wszystkich jest przyjmowanie pozytywnie. Szczególnie na tego rodzaju „obciążenie” narzekają dzieci. Wśród młodych osób występują również częste opory w stosunku do okularów. Niemniej jednak warto także zwrócić uwagę na osoby starsze, które z przyczyn pogorszonej akomodacji zmuszone są bezwzględnie do korzystania z korekcji okularowej do bliży oraz do dali. Czy muszą oni nosić dwie pary okularów, czy też mogą bez obaw wybrać dla siebie szkła progresywne albo soczewki dwuogniskowe?

Wybierz właściwe szkła dla siebie

Wybór dobrych szkieł okularowych nie jest niczym trudnym, o wile dokładnie wiemy czym charakteryzują się poszczególnego rodzaju soczewki. Tak naprawdę różnice pomiędzy poszczególnymi modelami szkieł nie są znacząco duże i można opisać każdy z modeli szkieł w krótkich słowach. Coraz popularniejsze stają się szkła progresywne i to pomimo faktu, iż wymagają one „nauczenia się patrzyć” oraz indywidualnej podatności na tego rodzaju korekcję. Dobrze wykonane szkła progresywne powinny przypasować praktycznie każdemu – niezależnie od tego, czy przyzwyczajony jest do dwóch różnych par, czy też korzystania z okularów dwuogniskowych. Często ludzie zniechęcają się bowiem do tych szkieł z powodu złego wykonania – zniekształcenia obrazu pojawiają się szczególnie często przy nieprzestrzeganiu odległości ogniskowych od soczewki natywnej oka.

Dlaczego progresy, a nie dwuogniskowe?

Z prostej przyczyny – komfort oraz estetyka. Nikt nie widzi dwóch kresek, które odcinają obraz ostrego i mniej ostrego widzenia. Soczewki progresywne w sposób gradacyjny i przyjazny dla wzroku przechodzą w obszary widzenia krótkiego oraz dalekiego.